Koronavirus: žádná epidemie, ani pandemie – aneb statistiky hovoří jasně

prezentace

Nechal jsem se inspirovat článkem jednoho českého serveru, kde se rozebírají statistiky kolem koronaviru a rozhodl jsem se udělat si malý průzkum.

Přiznám se, že mě to doposud nenapadlo, asi proto, že české vládě, ani českým médiím už dávno nevěřím. Sleduji jiné zdroje, z nichž mám o koronaviru již dávno relevantnější informace.

Tak nějak jsem si podvědomě myslel, že když nám naše vládnoucí vrstva káže vodu a sama pije víno, nebude tak hloupá a nepředloží nám informace, které vyvrací veškerá slova o pandemii, epidemii a v podstatě jsou protichůdná ke všem uskutečněným „opatřením“.

Všechny zde uveřejněné informace si můžete sami ověřit. Já v tomto příspěvku vycházím jen a pouze z veřejně dostupných dat prezentovaných samotným ministerstvem zdravotnictví ČR, nic víc, nic míň.

Ještě dodám, že mám data platná k dnešnímu dni, tj. 6. 10. 2020.

Data MZČR jsou ve formátu CSV, průběžně se aktualizují a najdete je zde: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v2/covid-19

Vývoj úmrtnosti

Začněme tím nejdůležitějším – počtem úmrtí. Nejdříve uvedu pár čísel v tabulce a následně vám ukážu graf.

Pokud by vám někdo tvrdil, že úmrtnost lidí s koronavirem (úmyslně neříkám na koronavirus) se neustále zvyšuje, nevěřte mu. Smrtnost naopak neustále klesá! Číslo se dostalo na svůj vrchol někdy v květnu a od té doby má sestupnou tendenci.

Zde je slíbená tabulka s pár daty pro ilustraci.

DatumÚmrtnostPočet úmrtíPoznámka
1. 3. 20200%0
12. 3. 20200%0vyhlášen 1. nouzový stav (NS)
22. 3. 20200,2%2první úmrtí
12. 4. 20202,4%147měsíc po vyhlášení NS
12. 5. 20203,5%285dva měsíce po vyhlášení NS a shodou okolností dosažení maximální úmrtnosti
18. 5. 20203,5%300ukončen 1. nouzový stav
30. 5. 20203,4%318začíná pokles úmrtnosti
1. 7. 20202,9%347
1. 8. 20202,3%384
1. 9. 20201,7%428návraty z dovolených, začátek školního roku
21. 9. 20201,1%542jmenován nový „ministr zdravotnictví“
5. 10. 20200,9%758vyhlášen 2. nouzový stav (NS)
6. 10. 20200,9%789den psaní tohoto článku

Je paradoxní, že nouzový stav byl vyhlášen ve chvíli nulové úmrtnosti (ten den bylo 117 nakažených) a jakmile se úmrtnost vyšplhala ke své nejvyšší hodnotě (3,5%), nouzový stav byl ukončen.

Krátce na to, 30. května, začíná klesat i procentuální počet úmrtí a tento pokles už se nezastavil. To dokazuje i následující graf.

Procentuální vývoj úmrtí s koronavirem

Přes léto, kdy všichni cestovali, nenosili roušky, setkávali se a život se vracel do normálních kolejí, čísla klesala. Bez roušek a vakcín. Nabízí se proto otázka: proč nás politici a média začali na podzim opět strašit, přesto že počet mrtvých se vytrvale snižuje?

Počet vyléčených

Pro doplnění přidávám další graf s počtem vyléčených osob. Už pouhým pohledem zjistíte, že počet vyléčených se v porovnání s úmrtími pohybuje v „závratných“ výšinách. Buďme rádi.

Procentuální počet vyléčených z koronaviru

Ano, někdo může namítnout, že čísla mohou být zkreslena zvyšujícím se počtem testování. Zkusme si proto dát dohromady také čísla o počtu testovaných, nakažených a vyléčených.
Úmyslně jsem nezařadil do grafu počet úmrtí, neboť toto číslo by v grafu bylo jen stěží vidět.

Porovnání počtu nakažených a vyléčených vůči počtu testovaných

Je velmi dobře vidět, že s narůstajícím počtem testovaných se počty nakažených a tím pídem i vyléčených zvedají jen mírně.

O spolehlivosti testů bychom mohli vést dlouhé debaty. Nebo spíš asi velmi krátké – je prokázáno, že testy prostě nejsou spolehlivé.

A co chřipka?

Protože je koronavirus jen chřipka s marketingovým jménem, aby bylo možné strašit lidi, neubráníme se vzájemnému porovnání koronaviru s chřipkou. Ohledně chřipky je těžší dohledat statistiky úmrtí, nicméně k jednoduchému porovnání mi postačí údaj, jenž jsem nalezl na stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Odkaz zde: http://www.szu.cz/tema/prevence/je-koronavirus-jako-chripka

Nyní budu citovat:
„V aktuální chřipkové sezoně (2019/2020) bylo do minulého pátku, tj. 6. 3. 2020, hlášeno celkem 267 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 55 osob infekci podlehlo.“

55 úmrtí z 267 nemocných, to je 20,6% úmrtnost.

V dokumentu http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Zpravy_EM/28_2019/06_cerven/218_CEM_6_19_zprava_chripka.pdf na nějž se stránka SZÚ odkazuje, najdeme chřipkové statistiky za minulá období.

Celkový počet chřipky včetně úmrtí

A nyní porovnání koronavirus vs chřipka v tabulce.

NemocObdobíPočet nakaženýchPočet úmrtíÚmrtnost
koronavirus202085 5667580,9%
chřipka2019/20202675520,6%

Vyvstává problém s přímým porovnáním dat, protože definice nakažené osoby se liší pro chřipku i koronavirus. Pro koronavirus je to každý s pozitivním testem, v případě chřipky je to člověk vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče.

Chceme-li porovnávat data na stejné úrovni, musíme zvolit v případě koronaviru jiný údaj – a sice počet hospitalizovaných.

Ten k dnešnímu dni činí 1 387 osob (https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19/prehled-hospitalizaci).

Po zapracování údaje nám vyjde následující.

NemocObdobíPočet hospitalizovanýchPočet úmrtíÚmrtnost
koronavirus20201 38778956,9%
chřipka2019/20202675520,6%
chřipka2018/201962519531,2%

Tady už čísla vypadají pro koronavirus hrozivěji. Jenže…

Je důležité mít na paměti, že jen zhruba 2 – 4% lidí s koronavirem zemře v jeho důsledku, ve zbytku případů je příčina jiná (další nemoc, zdravotní stav).

Cituji vyjádření SZÚ k chřipce:
„K úmrtí totiž dochází obvykle na jinou primární příčinu (např. selhání srdce) a chřipka bývá na úmrtním listu uváděna jako druhotná příčina nebo ani uvedena být nemusí a tedy ve výkazech se již neobjeví.“

To stejné platí pro koronavirus. Pořád tedy nemáme ta správná relevantní data, protože u koronaviru číslo zahrnuje i ty, kteří zemřeli s koronavirem, kdežto u chřipky jen ty, kteří zemřeli na chřipku.

Proto abychom stanovili reálný a relevantní počet úmrtí na chřipku, využijeme data uvedená přímo SZÚ.

„Průměrně se v ČR jedná o přibližně 1 500 úmrtí, která jsou každoročně v souvislosti s chřipkou, samozřejmě ve značném rozptylu podle závažnosti konkrétní chřipkové epidemie.“

Shrnuto a podtrženo

Počet úmrtí na koronavirus za téměř 3/4 roku (27. 1. – 6. 10. 2020): 789
Průměrný počet úmrtí na chřipku ročně: 1 500.

Co z toho plyne?

Že by byl počet úmrtí stejný u chřipky i koronaviru? S koronavirem bojují mistrové Prymula a Babiš utahováním šroubů a ničením ekonomiky a o chřipku se nikdo nestará.

A přesto jsou čísla podobná.

Smysl článku

Hlavním úkolem tohoto článku je ukázat na nesmyslnost opatření a vyhlašování nouzových stavů, ničení ekonomiky a vše s tím spojené. Sami se můžete přesvědčit, že počet úmrtí od konce května neustále klesá. Ani podzim nepřinesl nárůst, a všelijací „odborníci“ nás straší od rána do večera.

Názor si udělejte sami.

Komu si myslíte, že atmosféra strachu a omezení opravdu prospěje? Nápověda: sledujte moc a peníze.

Petice

Vám všem, kterým situace není lhostejná, doporučuji podepsat následující petici:

https://www.petice.com/oteveny_dopis_leka_vlad_parlamentu_a_mediim_ohledn_tzv_koronavirove_kriz


Nakonec vám nabízím data v Excelu ke stažení, z nichž jsem čerpal. Je to CSV ze stránek MZČR, pouze rozšířené o další údaje a několik grafů zde použitých.

koronavirus, statistiky MZČR.xlsx

2 Responses

 1. Pavel Graichman napsal:

  Spravne,super clanek,sice tech mrtvejch trosku pribylo,ale buhvi co tam je prava pricina, akorat ty smejdi zabijou ekonomiku a cela zeme je uplne v prdeli…

  • Honza napsal:

   Stačí se podívat na Slovensko, kde už „utahují šrouby“, nebo do Kanady, kde zavírají „nespolupracující“ lidi na neznámá místa. Jak říkáte, cílem je zlikvidovat ekonomiku, aby lidé byli závislí, a tím pádem poslušní.
   Naštěstí tu je Trump (a Putin) a ti mají naprosto jiný plán.

Zanechte komentář